a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

“Matematik yalan söylemez”

Çiftçiden Haber’e konuk olan Mapaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mori, pandemi dönemini ve sektöre dair son gelişmeleri haber spikerimiz Taner Öztürk’e anlattı.

Çiftçiden Haber’e konuk olan Mapaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mori, pandemi dönemini ve sektöre dair son gelişmeleri haber spikerimiz Taner Öztürk’e anlattı.

“İthalatçı olmanın vermiş olduğu bazı riskler var”

Sektörde 40 yıllık bir tecrübeye sahip olduklarını söyleyen Mapaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mori, “Tarım Sektörüne makineleşme anlamında çok büyük bir kattı da bulunduklarını belirtti. Türkiye’de 40 yıl içinde ekonomik kriz yaşamayan bir firma olmadığını düşünmüyorum. Özellikle ithalatçı olmanın vermiş olduğu bazı riskler var. Döviz kuru artışlarında çok ciddi bir şekilde etkileniyorsunuz. Birkaç kere döviz artışlarından darbe yediğimiz dönemler oldu. En ağırı bizim için 2001 kriziydi etkilendik ancak asla pes etmedik” dedi.

“Tedarikçilerimiz mal yetiştiremedi”

Çiftçiden Haber’e konuk olan Mapaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mori, “Pandemi dönemiyle birlikte sektör 2020 yılında bir şok yaşadı. Ancak biz 2020 yılının Nisan ayında çok ciddi bir artış yaşadık. Hem bahçe hem de tarım makinaları sektöründe bunu şuna bağlıyoruz, pandemi döneminde insanlar daha fazla tarıma yöneldi. Sadece ülkemizde değil dünyada böyle bir eğilim söz konusuydu. Şöyle ki, tedarikçilerimiz mal yetiştiremedi. 2020 yılında sektör %40 civarında büyüdü. Biz çapa makinesinde % yüz bir büyüme elde ettik. 2021 yılı ise sektör olarak çok hızlı başladı. Son zamanda bir durgunluk yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

“Ürünlerde %10 ila %15 arasında bir artış yaşanacak”

Pandemi döneminde dünyadaki bütün üreticilerin maliyetlerini arttırdı diyen Mapaş Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mori, “Maliyet artışlarının fiyatlar daha yeni yansımaya başladı. Benim çiftçilerimize önerim alabilecekleri, almayı planladıkları ürünleri şimdiden alsınlar. Matematik yalan söylemez 2022 yılında bütün ürünlerde %10 ila %15 arasında bir artış yaşanacak” dedi.

1 0 0 0 2 2
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Evinde ürettiği bakteri ile tarımsal üretimini ikiye katladı

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 2 2

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x