a

Yeni iklim koşullarına uygun ürünler ekmeliyiz

Tarım Yazarı Mine Ataman, kuraklığın tarımsal üretime etkilerini Çiftçiden Haber’de değerlendirdi.

Kuraklığın tarımsal üretime etkileri

Türkiye eskiden dört mevsimi getirdiği ürünleri üretebilen bir ülke iken şimdilerde bambaşka bir iklim kuşağı ile karşı karşıyayız ve bu coğrafyanın tarımsal ürünleri de bu yeni iklim kuşağına uygu ürünler değil. Çiftçi eskiden mevsim koşullarına göre ürün seçebilirken gelinen noktada su yetersizliği ve benzeri etkenlerden dolayı seçilen ürünler yetişemiyor. Bu durumda ya çiftçi seçtiği ürünleri değiştirmek durumunda ya da tohumlarda bazı değişikler yapmak gerekiyor. Özellikle tahıl ürünlerinin verimine sonbahar yağmurlarının etkisi eğer bu durum böyle devam ederse tahıl ürünlerinde %30 %40 oranında rekolte de bir düşüş bekliyoruz. Bu duruma acilen bir çözüm üretmemiz gerekiyor. Kuraklığa daha dayanıklı ürünler seçmeye başlamak gerekiyor.

Tarımın geleceği hakkında kafa yormamız gerekiyor. En önemlisi bu coğrafyanın yeni iklim koşullarına uygun tohum üretmesi gerekiyor. Damla sulama yöntemine geçmemiz gerekiyor. Ürün seçimin katma değeri yüksel ürünlerden seçmemiz gerekiyor. Normal koşullarda da su zengini bir ülke değiliz daha az su kullanarak daha çok getirisi olan ürünler seçmeliyiz ve bunu bir devlet politikası haline getirmeliyiz. Dünyada gıdanın geleceğini takip ederek çok önceden planlamalar yaparak doğru tohumu ekmemiz gerekiyor.

Kaynak:Çiftçiden Haber

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

GÜBRETAŞ model alanlarla bilinçli tarıma öncülük ediyor

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x