a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

Yumurta üreten sayısı azalıyor

Hayvancılık sektöründe tartışma yaratan yem fiyatları ve piyasadaki düşük talep trendi yumurta sektöründe üretimin geleceğini riske soktu.

Hayvancılık sektöründe tartışma yaratan yem fiyatları ve piyasadaki düşük talep trendi yumurta sektöründe üretimin geleceğini riske soktu.

Afyon Yumurta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman Ulaş ve İsmail Genç, Akıllı Tarım programında sektörün bugünü ve geleceğini değerlendirdi. Yumurta üretiminde temel girdilerin başında yem geldiğini hatırlatan Süleyman Ulaş, fiyatlardaki sert yükselişin üretimi riske soktuğunu ifade etti.

Ulaş, “Afyon’dan bundan iki yıl önce 30 civarında yumurta üreticisi varken bu sayı bugün 15-16’lara geriledi. İşletmelerde atıl kapasite oranı her geçen gün artıyor. İşletmemde yüzde 60 kapasite ile çalışıyorum. Şu anda Afyon A.Ş.’nin ortaklarında ortalama yüzde 30-40 atıl kapasite var. Niye? Çünkü insanlar 65 kuruşa ürettikleri yumurtayı 45-50 kuruşa satarak bu üretime devam edemezler. Üretim her geçen gün azalıyor ve üretimdeki azalma önümüzdeki dönemde ne yazık ki yumurta fiyatlarına artış olarak yansıyacak” dedi.

Afyon Yumurta A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Genç de üretimin geleceğine ilişkin risklere değinerek uyarılarda bulundu: “İşletmemize geçen yıl bir civcivi 1,7-2 TL arasında alırken, bugün aynı civciv fiyatı 6-6,5 TL’ye çıktı. İstediğimiz kadar civciv tedarik edemediğimiz için de her geçen gün kapasitelerimiz düşüyor. Bir yandan bu işi bırakmak isteyen işletmeler var, bir yandan iflas eden şirketler var ve bazıları da kapasitelerini azaltıyor. Önümüzdeki yıllarda daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabiliriz” diye konuştu.

İsmail Genç, “Küçük ve orta ölçekli işletmeler gelecek 5-10 yılda maalesef yok olacak. Bir kısmı batacak, bir kısmı da gönüllü olarak bu işten çıkacak. Önümüzdeki 5-10 yılda tavukçuluk sektörü Türkiye’de holdinglerin ve büyük ölçekli şirketlerin eline geçecek. Bu şartlarda bizim gibi üreticilerin bu işi devam ettirme şansı yok” dedi.

0 0 1 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Sebze-meyve satışına yeni standartlar geldi

HIZLI YORUM YAP

0 0 1 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x