a
Çiftçi İçin Var mısın
Çiftçi İçin Var mısın

Her iki traktörden birini biz satıyoruz

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, Çiftçiden Haber’de 2020 yılı traktör sektörünü ve sektöre dair gelişmeleri değerlendirdi.

TürkTarktör olarak önce sağlık çalışmalarına ardından üretime önem verdik diyen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “Türkiye bu süreci çok iyi bir şekilde yönetti. Çalışmalar halen devam etmekte ancak 2021 yılında da ön önemli gündemimiz pandemi olacak” dedi.

TürkTraktör pandemi dönemini nasıl geçirdi?

Türkiyede toplam traktör üreminin %68’ini biz karşılıyoruz diyen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, ” bu durum sadece 2020 yılı için geçerli olan bir durum değil, yıllar itibariyle baktığımızda süre gelen bir durum bu 2020 yılına özel şunu söylemeliyim ki 2018 yılından sonra sektörde hızlı bir düşüş yaşanmıştı. Ancak 2020 yılında sektörde bir artış yaşandı. Bizim de bu süreçte tek amacımız güvenilir ve hızlı bir ortamda üretimi artırmaktı. Belirsiz bir ortamda fiyatları sabitleyerek ön satış yaparak çiftçilerimize ulaşmayı amaçladık. Bunun neticesinde üretim hedeflerimiz %51 arttı. Ciromuz ise %61 artış yaşandı. Elde ettiğimiz verimi koruyarak çok hızlı bir şekilde büyüme kaydettik” dedi.

Her iki traktörden bir tanesi TürkTraktör’e ait diyen Özüner, “geniş bir ürün gamımız var her kullanım alanına uygun ürün üretebiliyoruz. Bunun yanı sıra çok güçlü bir bayi teşkilatımız var. Üreticilerimizin beklentilerini ve ne istediğini bilen bu süreci de bayilerimiz ile birlikte atlatmaya çalışıyoruz dedi.

130’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “İhracat pazarlarına 2020 yılı çok durağan geçti. Özellikle Şubat ve Haziran döneminde ciddi bir belirsizlik yaşandı. Hazirandan sonraki dönemde ihracat açıldı. Bu sene ihracatta büyük bir büyüme öngörüyoruz.  İhracatımızın %80’ini Amerika ve Avrupa kıtasına yapıyoruz. Türkiye’deki yaygın ürün yelpazemiz nasıl bizi kuvvetli tutuyorsa ihracatta da yapmaya çalıştığımız geniş ürün gamımız ile kuvvetli durmaya çalışmak 130’a yakın ülkeye ihracat yapıyoruz. Üretim amacımız kaliteli ve olabildiğince uygun maliyetli ürünler üretmek. Bu şekilde zaten üretici sizi buluyor” ifadelerini kullandı.

TürkTraktör 2021 yılı hedefleri

2021 yılında iç pazarın büyüyeceğini öngörüyoruz diyen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, ocak ve şubat ayı büyüme oranları tahmin ettiğimiz gibi oldu. Hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “2020 yılında ilk defa iş makinası üretimine başladık. Pandemi dönemi yeni başladığımız bu üretimde istediğimiz tempolara ulaşmamızda bizi engelledi. Bizim için geçen sene öğrenme yılıydı diyebilirim.  150 yakın yerli üretim yaptık. İş makinaları sektöründe Türkiye’de ciddi bir potansiyeli var. Biz bu alanda da traktördeki gibi kuvvetli bir marka olmak istiyoruz. Özellikle kazıcı yükleyiciyi yerli ve milli yapmamızın bize bu büyümede önemli bir katkısı olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de sanayici iseniz yıllardır üretim yapıyorsanız ekonomik konuları çok iyi takip edip çok iyi yönlendirebiliyor olmanız lazım diyen TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner, “ Bir yandan rakiplerinizi takip edip bir yandan da şirketin cirosunu yükseltmeyi hedefliyor olmanız lazım. Bizim en büyük hedefimiz kaliteli ve ulaşılabilir ürünler üretmek hem ihracat için hem de iç Pazar için olmazsa olmaz. Bunu sağlamak içinde tasarruf tedbirleri ve daha verimli üretim ile ekonominin yukarı olan baskısını azaltmaya çalışıyoruz. Bunu mümkün olduğunca da tüketiciye yansıtmamaya çalışıyoruz. Geçen sene bunu başardık bu sene de aynı başarıyı yakalamayı amaçlıyoruz” dedi.

Kaynak: Çiftçiden Haber

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

AGCO 2021 Avrupa Sanal Tedarikçi Günü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x