a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Enkaz altına girip beslediği ineği 11 gün sonra kurtarıldı

Enkaz altına girip beslediği ineği 11 gün sonra kurtarıldı

Adıyaman’da Birgül Tuncay’ın göçük altında kalan ve enkaz altına sürünerek girip günlerce beslediği ‘Bircan’ isimli ineği 11 gün sonra kurtarıldı. İneğine kavuşan Tuncay gözyaşlarına boğuldu.

Binlerce yıkılan ve ağır hasarlı binanın bulunduğu Adıyaman’da acı hikayelerin yanı sıra yürekleri ısıtan görüntüler de ortaya çıkıyor.

11 gün sonra kurtarıldı

Adıyaman il merkezine bağlı Dardağan köyünde yaşayan Birgül Tuncay ve Aziz Tuncay’ın altı ahır üstü ev olan yapıları depremde tamamen yıkıldı. Çiftin ahırda bulunan 4 ineğinden 2’si, 15 keçisi ve 30 tavuğu enkaz altında kalarak telef oldu. Hayatta kalan 2 inekten birisi dışarı çıkartılırken, birisi ise enkazda sıkıştı. Birgül Tuncay, depremin ilk gününden itibaren enkazda sıkışan ineğini kurtarmak için çabaladı ancak enkazdan çıkartamadı. Tuncay, ‘Bircan‘ isimli ineğini her gün enkazın altına sürünerek girip su ve yiyecek vererek besledi.

Durumu İhlas Haber Ajansının (İHA) gündeme getirmesinin ardından, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ekipleri köye giderek ineğin kurtarılması için destek istedi. Köye intikal eden Jandarma Arama Kurtarma Timleri ineğin kurtarılması için çalışma başlattı.

Aw830544 03

Enkazdan kurtarılan ineğe veteriner hekimler tarafından olay yerinde müdahale yapıldı. İneğin polikliniğe götürülerek tedavi edileceği öğrenilirken, 253 saat sonra enkaz altından çıkan ineğini gören Birgül Tuncay, gözyaşlarına boğuldu.

“Bircan’ımı kurtardılar, çok mutluyum”

Aw830544 08

İneğine kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyleyen Birgül Tuncay, “Bircan’ımı kurtardılar. Hepinizden Allah razı osun. Hepinizi öpüyorum. İneğime kavuştum. Bugün çok mutluyum. Keçilerim de kurtulsa daha da mutlu olurdum. Onlar da kurtulmadı. Bircan’ım şimdi iyi, Allah’a şükür olsun. Bütün ekiplerim geldi” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Deprem bölgesindeki hayvan yetiştiricilerine yem desteği kararı verildi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x