a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Göç yolundaki leylekler ilk kez İskenderun’da konakladı

Göç yolundaki leylekler ilk kez İskenderun’da konakladı

Hatay'ın İskenderun ilçesinde sürü halinde leylekler göç yolunda ilk kez konaklama yaparken görüntülendi. Uzmanlar, durumu depremlerle birlikte insan popülasyonunun azalmasına bağladı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en çok etkilenen iller arasında bulunan Hatay, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunuyor. İlkbaharda bölgeden geçişleri devam eden leylekler, ilk kez İskenderun ilçesinde sürü halinde konaklarken görüntülendi.

İlçenin Düğün Yurdu Mahallesi’nde bulunan tarım arazileri bölgesinde konaklayan leylek sürülerinin bu davranışlarının sebebinin depremle birlikte değişen çevre faktörleriyle bağlantılı olduğu öğrenildi.

İskenderun Teknik Üniversitesi İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Sakallı konu hakkında, “Hatay bölgesi büyük bir göç yolunun üzerinde. Göçmen kuşlar sıcak hava sirkülasyonunu takip ederek yol alırlar. Depremde yüksek binaların yıkılması, insan popülasyonun azalması ve buna bağlı olarak buradaki enerji kullanımının azalması havadaki rüzgarda basınç değişimine neden oldu. Bölgedeki mikro rüzgarların yönü de değişti. Bunda depremin ve doğal olayların etkisi var” dedi.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çiftçilere 4,5 milyon lira makine ekipman desteği

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x