a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • İsrail’e ihracat kısıtlaması geldi ama gıda satışına devam

İsrail’e ihracat kısıtlaması geldi ama gıda satışına devam

Türkiye, İsrail'in Gazze'deki saldırısının devam ettiği 186. gününde ihracat kısıtlaması kararı aldı. Ticaret Bakanlığı'nın açıkladığı karara göre, demirden çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunun ihracatı durduruldu. Ancak gıda ürünleri bu kısıtlama listesinde yer almıyor.

Artan tepkiler ve İsrail’in devam eden saldırıları üzerine ihracat kısıtlaması kararı alındı. Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği listeye göre, çimento, mermer, inşaat demiri, seramik gibi 54 kalem ürün grubunun İsrail’e ihracatı durduruldu.

Gıda Ürünleri Kısıtlama Dışında

Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında belirtilen “İsrail derhal ateşkes ilan edene kadar kısıtlamalar yürürlükte kalacaktır” ifadesine rağmen, gıda ürünleri bu kısıtlamadan muaf tutuldu.

Türk firmaları, deniz ürünleri, bisküvi, kuruyemiş, maden suyu, çikolata, peynir, makarna, meyve, konserve sebze, süt, krema, domates salçası gibi ürünleri İsrail’e satmaya devam edecek.

İhracat Verileri

Ticaret Bakanlığı’nın sitesinde yer alan “İsrail Potansiyel Tarım ve Gıda Ürünleri Matrisi 2023” adlı belgeye göre, Türkiye 2022 yılında İsrail’e en çok makarna satan ikinci ülke oldu. Türkiye’nin İsrail’e makarna ithalatında yüzde 17.3, konserve sebze ithalatında yüzde 15.9, meyve ithalatında yüzde 14.8, bisküvi ithalatında ise yüzde 10 oranına sahip olduğu belirtiliyor.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Bu şehirlerde ücretsiz arsa dağıtıyorlar

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x