a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Su ihtiyacını güneşten ürettiği enerji ile karşılıyor: Günlük 150 dönümde sulama yapılıyor

Su ihtiyacını güneşten ürettiği enerji ile karşılıyor: Günlük 150 dönümde sulama yapılıyor

Malatya’nın Akçadağ ilçesinde yaşayan kayısı üreticisi 57 yaşındaki Yusuf Ziya Şahin tarım arazilerinin su ihtiyacını üç yıl önce 100 TL maliyetle kurduğu güneş panelleri yardımıyla ürettiği elektrik enerjisi ile karşılıyor.

Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Aydınlar  Mahallesi’nde yaklaşık 40 yıldır çiftçilik yapan Yusuf Ziya Şahin tarım arazilerinin su ihtiyacını artan enerji maliyetleri nedeniyle alternatif arayışlarına girdi.

Bu dönemde gittiği bir fuarda güneşten enerji üretimini sağlayan sistemi gören 57 yaşındaki çiftçi Şahin, yaklaşık 100 TL maliyetle benzer sistemi kayısı bahçesine kurdu.

“Günlük 150 dönümde sulama yapabiliyoruz”

Kayısı bahçesine kurduğu panellerden saatte 11,5 kilovat enerji  elde ettiklerini ifade eden Şahin, “Güneş panellerini üç yıl önce çiftliğimize kurduk. Saatte 11,5 kilovat enerji üretimi ile yaklaşık 100 ağacın su ihtiyacı karşılanmakta. Günlük olarak 150 dönümlük bir alanda sulama yapabiliyoruz tabi bu güneşin durumuna göre değişebiliyor.“ diye konuştu.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Göçer besicilere buzdolabı ve güneş paneli desteği

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x