a
  • Çiftçi TV
  • Genel
  • Tarım ürünleri lisanslı depoculuk yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Tarım ürünleri lisanslı depoculuk yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan "Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik", Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişikliklerle birlikte lisanslı depo işletmelerine faaliyet izni verilmesi aşamasında istenilen belgelerde sadeleştirmeye gidildi.

Yönetmelik değişikliğiyle, lisanslı depo işletmelerine faaliyet izni verilmesi aşamasında istenilen bazı belgelerin azaltılması hedeflendi. Böylelikle, bürokratik işlemlerin azaltılması amaçlanıyor.

Yeni Ücret Tarifesi ve Ödemeler

Yönetmelik değişikliği kapsamında yeni bir ücret tarifesi belirlendi. Bu tarife, depoda bulunan ürünler için yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uygulanacak.

Ayrıca, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğü tarafından lisanslı depolarda depolanan ürünler için tahakkuk eden depolama ücretleri, aylık dönemlerde lisanslı depo işletmelerine ödenecek ve ödemeler Ticaret Bakanlığının belirlediği usul ve esaslara göre gerçekleştirilecek.

Lisanslı Depo İşletmelerinin Yeni Görevleri

Yeni düzenlemelerle birlikte lisanslı depo işletmeleri, Borsa düzenlemeleri çerçevesinde vadeli işlem sözleşmelerindeki ürün teslim yükümlülüğünün yerine getirilmesi ve ürün dağıtım ve teslim noktası olma görevlerini üstlenebilecekler. Bu konuda Borsa ile lisanslı depo işletmeleri arasında yapılacak sözleşmelerle hak ve yükümlülükler belirlenecek.

Kaynak: Bloomberg

0 0 0 0 0 0
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku
Haven Schimmel
Haven Schimmel
19 gün önce

Hi my family member I want to say that this post is awesome nice written and come with approximately all significant infos I would like to peer extra posts like this

Sıradaki haber:

Avrupalı çiftçilerin protestoları Türkiye’ye sıçradı!

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

1
0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x