a

Torosların balı Katar’a ihraç edildi

Mersin Erdemli'de Toros dağlarında Eğriçayır yaylasında arıcıların ürettiği ballar ihraç ediliyor ve ülke ekonomisine döviz girdisi olarak katkı sunuyor. 2023 yılının ilk ihracatı Katar’a yapılırken, Mersinli arıcılar yıllık 50 milyon TL’lik hedef koydu.

Dünyanın en iyi balı unvanına sahip, Mersin Toroslar Eğriçayır yaylasında üretilen ballar ihraç ediliyor. Kontrollü Arıcılık Sistemi (Konar) ile üretim yapan arıcılar, ballara artı değer katıyor.

2023 yılı ilk ihracatını yapan arıcı ise Celal Çay oldu. Katar’a gönderilen ilk ihracat ürünlerini Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu ile birlikte arıcı Celal Çay uğurladı.

Üreten, üretilene artı değer katan bir anlayışla çalıştıklarını ifade eden Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, “Ülkemiz adına, Erdemli’miz adına, Türk arıcıları adına gururlu bir günü yaşıyoruz.” dedi.

Aw896593 06

Toroslarda üretilen total antibakteriyel bal ve arı ürünlerini Türk arıcıları olarak ihraç ettiklerini ve bundan dolayı gurur duyduklarını kaydeden arıcı Celal Çay ise, “Önümüzdeki yıl 50 milyon TL’nin üzerinde bir ihracat hedefliyoruz” diye konuştu.

Aw896593 05

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Bin 300 rakımda yetiştirilen çilek çiftçinin yüzünü güldürdü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x