a
  • Çiftçi TV
  • Destek
  • Üreticilere gübre desteği verildi, verimlilik yüzde 40 arttı

Üreticilere gübre desteği verildi, verimlilik yüzde 40 arttı

HEKTAŞ’ın 2021’de meydana gelen orman yangınlarında tarım alanları zarar gören bölgeler için yürüttüğü ‘Toprakla Yeniden’ projesiyle üreticilerin verimliliklerinde yüzde 40’a yakın artış oldu.

HEKTAŞ’ın, 2021’in yaz aylarında yaşanan orman yangınlarında, tarımsal üretim alanları zarar gören Antalya, Manavgat’taki Yavrudoğan Mahallesi için hayata geçirdiği ‘Toprakla Yeniden’ projesi sayesinde bölgedeki üreticilerin verimlilikleri önemli ölçüde arttı.

HEKTAŞ Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, sürdürülebilir tarım için toprağın ve suyun korunmasının şart olduğunu söyleyen, üreticileri doğru tarım uygulamalarına yönlendirerek onları bilinçlendirdiklerini, verimliliği arttırırken toprağı ve doğal kaynakları korumaya özen gösterdiklerini belirtti.

Üreticilere sıvı gübre, damlama ve taban gübresi desteğinde bulunuldu

Terzioğlu bu kapsamda, 2021’deki orman yangınlarında büyük zarar gören Antalya, Manavgat’taki Yavrudoğan Mahallesi’ni kendilerine pilot bölge olarak belirlediklerini söyledi.

Proje kapsamında yangından etkilenen 27 üreticinin yaklaşık 150 dekarlık sera alanında topraklarının güçlenmesi, üretimin devam etmesi ve daha verimli geçmesi için destek olduklarını kaydeden Terzioğlu, “Proje süresince üreticilere yaklaşık 5 bin litre sıvı gübre, 16 bin kilogram damlama ve taban gübresi desteğinde bulunduk.” dedi.

Hasat süreleri de 45 günden 50 güne çıktı

HEKTAŞ’ın ekimden hasata kadarki süreçte uygulamalı olarak verdiği teknik danışmanlık hizmeti ile üreticiler doğru tarım uygulamalarını hayata geçirerek, bu yılki verimlerinde yüzde 40’a yakın artış sağladı.

Kullanılan doğru ürün ve teknikler sayesinde her yıl alınan hasat sayısının ikiden üçe çıkması verimlilik artışında etkili oldu. Hasat süreleri de 45 günden 50 güne çıktı. Uzayan sürede bitki üzerinde gelişen mahsul adetleri arttı.

Üreticilerin A kalite meyve üretiminde yaşadıkları artış sayesinde ihracat oranları da bu yıl yüzde 30’lardan yüzde 70’lere kadar yükseldi. Üreticiler ayrıca proje sayesinde daha önce tercih etmedikleri ancak toprak rehabilitasyonunda öncü rol oynayan organomineral gübre kullanımına yönelik farkındalık kazandı.

TİSK’ten ‘Yeşil Dönüşüm’ ödülü

HEKTAŞ’ın ‘Toprakla Yeniden Yavrudoğan’ projesi, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun sosyal sorumluluk ödül programı ‘Ortak Yarınlar’da ‘Yeşil Dönüşüm’ kategorisinde ödüle layık görüldü.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Sel felaketinin bilançosu açıklandı: 12 bin sera zarar gördü

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x