a

Zirai don erkenci buğdayı vurdu!

Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, 20 Mart günü yaşanan zirai donun erkenci buğdayı da vurduğunu söyledi.

Çiftçilerin çoğunun erkenci buğdaydan çok verim aldığı için bu yıl da ektiklerini söyleyen Doğan, “Tarladaki buğdayın erkenci olması sebebiyle kamıştan çıkan başaklar daha tazeyken kırağı düştü, don oluştu ve başaklar tam yetişmeden öldü. Geç ekilen geçci buğday çeşidini ise etkilemedi” dedi.

Üreticilerin havalar ısındıktan sonra buğdaylarının zarar gördüğünü fark ettiklerini belirten Doğan, şöyle devam etti:

Yüzde 50’nin üzerinde verim kaybı var

“Bazı çiftçilerimiz, buğdaylar kardeşleme yaptığı için alt yapraklarındaki kamışlardan da buğday çıkacağını düşünerek, ürünlerini sulamaya başladı. Şu anda da bölgemizde buğdayların çoğu sulanmakta. Çiftçilerimiz bir umutla kardeşlemeden buğdayların yeniden başak vermesini bekliyordu ama maalesef arazilerimizi gezince gördük ki erkenci buğdayda yüzde 50’nin üzerinde verim kaybı olmuş. Bunun üzerine bazı çiftçilerimiz buğdayını sürmek zorunda kaldı, bazıları buğdaydaki başaklardan umudunu keserek hayvan yemi yapılması için silaj olarak değerlendirdi, bazıları da bir umutla bekliyor ama durum hiç iyi görünmüyor.”

Doğan, zirai don sebebiyle, ürünlerinde yüzde 50’nin üzerinde verim kaybı yaşayan çiftçilerin, zararlarını karşılamak için borçlandığını söyleyerek, “Borçlanan çiftçimiz bir sonraki sezon ekim yapamaz veya tarım üreticiliğini bırakır. Tarımda üretim olmazsa sadece çiftçilerimiz değil, hem ülke ekonomisi hem de tüketici, kısacası  hepimiz zarar görürüz. Bakanlığımızdan çiftçilerimize destek vermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

1 0 1 0 0 1
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Yüzde 75 hibeli tohum dağıtıldı

HIZLI YORUM YAP

1 0 1 0 0 1

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x