a
Zümrüt Çalış

Zümrüt Çalış

18 Eylül 2021 Cumartesi

Halim amcanın ağaçları da onunla birlikte yeni yaşam alanına taşındı

halim amcanın ağaçları da onunla birlikte yeni yaşam alanına taşındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Halim amcanın ağaçları da onunla birlikte yeni yaşam alanına taşındı.

150 yıllık tarihinde tam 7. kez taşınan Artvin Yusufeli’nde bir ilk yaşandı. Orman Genel Müdürlüğü ekipleri, vatandaşların yıllarca emek verip büyüttükleri meyve ağaçlarının yeni yaşam alanlarına naklini gerçekleştirdi. 80 yaşındaki Halim amcanın da geçimini sağladığı 30 zeytin ağacı yeni yaşam alanına taşındı.

Çoruh Nehri üzerine kurulan Yusufeli Barajı 270 metrelik gövde uzunluğuyla Türkiye’nin en yüksek dünyanın ise 3. en yüksek barajı kategorisinde yer alıyor.

Yusufeli Barajı nedeniyle sular altında kalacak ilçe, tarihi boyunca 7. kez taşınıyor. 150 yıllık geçmişe sahip ilçede vatandaşlar bin bir emekle büyüttükleri meyve ağaçlarını da beraberinde götürecek. Orman Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan proje sayesinde sular altında kalacak alanlardan ‘transplantasyon’ olarak adlandırılan özel bir teknikle ağaçlar köklerinden sökülerek taşınıyor. 5 bin 144 adet boylu meyve ağacı, ağaç söküm makinesi ve ekskavatör yardımıyla kendi topraklarıyla sökülüp daha önceden hazırlanan alana dikildi.

1964 yılından bu yana İspandik Mahallesi’nde ikamet eden 80 yaşındaki Halim Aktaş’ın da projeyle yüzü güldü. Yerleştiği mahallede evinden önce kendine bir bahçe hazırlığı yapan Halim amca, aylarca uğraş verdiği bahçesinde 50 adet çeşitli meyve ağacı yetiştirdi. Zamanla iklim değişiklerine uyum sağlamayan ağaçların yerine zeytin ağaçları dikerek geçimini zeytincilikten sağlayan Halim amcanın yüzünü ormancılar güldürdü. Başvurusunu yapan Halim amcanın 30 adet zeytin ağacının nakli de bu proje kapsamında yeni yaşam alanına taşındı.

Devamını Oku

Kampa katılan öğrencilere tarla ve mandıralarda uygulamalı eğitim

kampa katılan öğrencilere tarla ve mandıralarda uygulamalı eğitim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kampa katılan öğrencilere tarla ve mandıralarda uygulamalı eğitim

kamp2

Aksaray’da gerçekleştirilen Gençlik ve Tarım Kampına katılan 120 öğrenci tarla ve mandıralarda tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yerinde inceleyerek uygulamalı eğitim aldı.
Aksaray Valiliği öncülüğünde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Hasandağı Mesire Alanı Bozkurt Düzlüğünde gerçekleştirilen Gençlik ve Tarım Kampına 81 il ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılan toplam 120 öğrenci kampın 3. gününde tarla ve mandıralarda faaliyetleri yerinde gördü. Tarımsal alanlarda inceleme yapan öğrencilere Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, İl Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan ve üreticiler eşlik etti. Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav mandıralarda öğrencilere tarım ve hayvansal üretimin başından sonuna kadar her evresini anlatarak bilgiler verdi. Yonca tarlası, ayçiçeği tarlası, mandıra gibi yerleri gezen öğrencilere Aksaray’ın tarımsal potansiyeli ve Türkiye’deki konumu da anlatıldı.

Tarım ürünlerinin stratejik bir ürün olduğu dönemi yaşıyoruz”
Programa katılan Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş ülkelerdeki tarımsal ve hayvansal üretimlerin önemine dikkat çekerek, “Tematik kamplar önemli ve önem veriyoruz, artmasını istiyoruz. Tarım temalı kamplara daha bir önem veriyoruz. Çünkü tarım ürünlerinin stratejik bir ürün olduğu dönemi yaşıyoruz. Üretim, özellikle tarımsal üretim ülkelerin geleceği açısından önemli üretimlerden bir tanesi, önemli değerlerden biri. Gençlerin tarıma olan ilgisinin artması bizim açımızdan önemli stratejik hedef. Tarımsal üretimde gençlerin elinin olmasını istiyoruz. Bu nedenle de tarım temalı kampları öncelikli kılıp destekliyoruz” şeklinde konuştu.
Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu da gençlerin ve tarımsal üretimin önemine değinerek, “Gençlerimize sahip çıktıkça, onları değerli kıldıkça önümüzdeki bütün karanlıkların aydınlanacağını göreceğiz. Onun için biz gençlerimize ne yaparsak azdır” ifadelerini kullandı.
Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Betül Atalay (21), 3 gündür Aksaray Hasandağı’nda tarım ve gençlik kampında olduklarını hatırlatarak, “Öğrendiğimiz birçok bilgi ve deneyim oldu. Hem yonca üretiminde hem süt çiftçiliği açısından geliştiğini gördük. Bizim için çok güzeldi” dedi.
Öğrenci Sıla Soysal (21) da, “Aksaray’ın tarımsal zenginliklerini gezmeye geldik. Neler üretiyor Aksaray? Nasıl bir sırada? Sağ olsun Tarım İl Müdürümüz de bizimle beraber. Çeşitli şeyler anlatıyor bize. Aksaray’ın hangi ürünleri ürettiğini, nasıl bir ilerleme kaydettiğini biz de bunları dinliyoruz ve şu an için mutluyuz” derken, bir diğer öğrenci Resul Akıncı (22) ise “Çeşitli etkinlikler, saha ziyaretleri yapıp üretimlerde nasıl bir yöntem uygulandığını bizzat yerinde gözlemlemiş oluyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Ağrı İl Özel İdaresi filosuna 12 yeni iş makinası eklendi

ağrı il özel idaresi filosuna 12 yeni iş makinası eklendi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ağrı İl Özel İdaresi filosuna 12 yeni iş makinası eklendi

agrihaber 1

Ağrı Valiliği öncülüğünde İl Özel İdaresi filosuna 12 yeni iş makinesi eklendi.
Ağrı sınırları içerisinde sağlık, tarım, gençlik ve spor, bayındırlık, kültür ve turizm, sosyal hizmetler ve eğitim, belediye sınırları dışında alt yapı, imar, ağaçlandırma, çevre yönetimi ve afet alanlarında ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak vatandaşların ihtiyaçlarını etkin, verimli ve düzenli bir şekilde karşılamak amacıyla hizmet yürüten İl Özel İdaresine Ağrı merkez ve yedi ilçemizin kırsal altyapı hizmetlerinde kullanılmak üzere yerli üretim hidromek 12 iş makinesi alımı gerçekleştirildi.
10 milyon 415 bin 644 TL değerinde olan ve düzenlenen programla kullanıma sunulan 12 adet iş makinesinden 9 tanesi kazıcı-yükleyici, 3 tanesi ise paletli ekskavatörden oluşuyor. İl merkezine 2 adet, her ilçeye de 1 adet verilecek olan 9 adet kazıcı yükleyici araçla birlikte Özel İdaresinin filosundaki araç sayısı 176’ya yükseldi.
Vali Dr. Osman Varol’un yanı sıra Ağrı Milletvekili Ekrem Çelebi, Ağrı Belediye Başkan Vekili Mehmet Alpaslan, İl Protokol Üyeleri ve basın mensuplarının katılımıyla İl Özel İdaresi bahçesinde gerçekleştirilen programda İl Müftüsü Tandoğan Topçu tarafından edilen duaların ardından araçlar faaliyete geçti.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Afrika belgesellerini aratmayan görüntüler

afrika belgesellerini aratmayan görüntüler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Düzce ovası mandaların vazgeçilmez yeri oldu

afrika2 1

Düzce’de hayvancılık yapan besiciler tarafından yetiştirilen mandaların çamur ve su göletlerindeki görüntüleri Afrika’da çekilen belgeselleri aratmıyor.
Türkiye’nin bir çok noktasında yetiştiriciliği yapılmayan, Düzce’de verilen destekler ile en çok üretimi yapılan şehirler arasında yer alan Manda, sıcak havalarda girdiği Melen deresi ile Afrika belgesellerini aratmıyor. İstanbul, Bursa ve Samsun’un ardından en çok mandanın bulunduğu Düzce’de, ineğe göre daha verimli ve daha az masraflı olan manda yetiştiriciliğine talep her geçen gün artıyor. Besicileri manda yetiştiriciliğine sevk eden en önemli etken ise sütünün ve yoğurdunun lezzeti ile kalitesi. İneklere nazaran gördüğü her otu yiyebilme özelliğine sahip olan mandaların sıcak havalarda serinlemek için başvurdukları yöntem ise görenleri şaşkına çeviriyor. Gün içerisinde güneş ışınlarından korunmak için boylarını aşan çamur göletlerine giren mandalar, akşam eve dönüş yolculuğunda derin su göletlerine girerek temizleniyor. Girdikleri çamur ve su göletlerinde sadece baş bölümü dışarıda kalan manda sürüsünün çekilen görüntüleri ise Afrika’da çekilen belgeselleri aratmadı.

“Sıcak zamanlarda genelde vakitlerini suda geçirirler”
Manda yetiştiriciliğinin Düzce’de son yıllara nazaran giderek arttığını belirten yetiştirici Murat Yılmaz, mandaların sıcak havalarda suya ve çamura girdiğini sevdiğini belirterek, “ Burada Afrika’dan esintiler diyebiliriz. Mandalarımızı görüyorsunuz. Manda hayvanının renginin siyah olmasından dolayı güneş ışınları aşırı derecede etkiliyor. Bu sebeple hayvan suyu ve bil hassa çamuru daha çok seviyor ve serinliyorlar. Sıcak zamanlarda genelde vakitlerini suda geçirirler. Serin havalarda meralarda yayılmayı sever hayvanlar” dedi.

Afrika belgesellerini aratmıyor
Mandaların suda veya çamurda olduğunu gören bir çok vatandaş fotoğraf çektiğini belirten Yılmaz, “Dışarıdan gelenler gördüklerinde burayı genelde fotoğraf çekiyorlar. Değişik bir havaymış gibi hatıra veya anı bırakırlar. Alışkın olmadıkları bir ortam olduğu için fotoğraf çekiyorlar. Türkiye’nin bir çok yöresinde manda olmadığı için bir çok kişi burada veya belirli bölgelerde görebiliyor mandayı. Birde vatandaşlar bunu belgesellerde izliyor. Mandanın bir diğer ismide buffalodur. O yüzden yabancı misafirler yani buralı olmayanlar geldikleri zaman buralara çok cazip geliyor. Mandalar ile birlikte fotoğraf çekmeyi seviyorlar” şeklinde konuştu.
Güneşin en dik olduğu zamanlarda suya ve çamura giren mandalar, akşam üstü merada otlanmak için çıkış yaparak daha sonra çamurlara yatıyor.

Devamını Oku

Salihli’de 4 günlük festival

salihli’de 4 günlük festival
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Aşı olmayan konsere alınmayacak

konser

Manisa’nın Salihli ilçesinde bu yıl 2.kez düzenlenecek olan “Salihli’nin Kurtuluş Günü 2.Kuru Üzüm Şenliği ve Tarım Festivali” etkinliği 4 gün sürecek. Festivalde Ece Seçkin, Ece Mumay, Kolpa ve Emre Kaya sahne alacak.
5-6-7 ve 8 Eylül tarihlerinde Gümüş Çayı Alanı’nda gerçekleştirilecek festivale çok sayıda sanatçı katılırken, korona virüs aşısı olmayanların konser alanına alınmayacağı belirtildi. Bölgenin en önemli ihracat ürününü tanıtmak amacıyla Salihli Belediyesi öncülüğünde ticaret borsası, ziraat odası ve özel bir bankanın katkılarıyla gerçekleştirilecek olan festivalin ilk gününde Ece Seçkin ve Etoaslan, 2.gününde Ece Mumay ve Oğuzhan Öz, 3.gününde Kolpa ve Tuğra, 4.gününde Emre Kaya ve Anlamsız Kaçışlar sahne alacak.

Aşı olmayan konsere alınmayacak
4 gün devam edecek festivalin Gümüş Çayı Alanı’nda gerçekleştirileceğini belirten Belediye Başkanı Zeki Kayda, pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleştirilecek olan festivaldeki konser alanına korona virüs aşısı olmayanların alınmayacağını söyledi. Başkan Kayda, “Bir yıl aradan sonra Salihli’nin Kurtuluş Günü 2.Kuru Üzüm Şenliği ve Tarım Festivali coşkusunu hep birlikte yaşayacağız. Dört gün devam edecek festivale tüm hemşerilerimizi davet eder, katılımcılarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Kaynak: İHA

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.