a

Besici iflasın eşiğinde

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana'da besicilerle bir araya gelerek yaşadıkları sorunları dinledi.

Üreticinin hayvanını beslese de kesse de zarar ettiğini ifade eden CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “ESK, kapılarını Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na kapattı. Kamuoyuna bilgi vermiyorlar. Söyledikleri, ‘Besiciler bakanlığa hayvanlarını versinler biz de ucuz et satalım’ Peki sordular mı besicilere; maliyet nedir kurtarıyor mu?” diye konuştu.

Var olan hayvan kesime gidiyor

Besi 2

“İktidarın yapması gereken besicilere, çiftçilere destek vermek; maliyetleri azaltmak, mazotun, samanın, yemin fiyatını düşürmek” diyen Bulut, “ESK, üreticinin 95 liraya mal ettiği eti 72 liraya satın almaya çalışıyor. Haliyle besici de var olan hayvanlarını kesime gönderiyor. Artık besiciler çok zor durumda” dedi.

“En ucuz olan samana bile gücümüz yetmiyor”

Bulut’un, “Et fiyatlarının yüksekliğinden insanlar şikayetçi, bunun sorumlusu siz misiniz?” sorusuna besici şöyle yanıt verdi:

“Yem, saman çok pahalı. En ucuz olan samana bile gücümüz yetmiyor. Daha önce 350-400 TL olan saman, 1300-1500 TL. 3 katına çıktı. Et fiyatları için bize 5 TL koyuyorlar, yeme 50 TL koyuyorlar. Geçen seneyle mukayese edildiğinde yem 5 kat arttı, et fiyatları 2 kat arttı.

Bulut

Keşke saman, yem fiyatları yükselmese de biz de et fiyatını yükseltmesek. Et ucuzken daha çok para kazanıyorduk. 1 kilo süte 1 kilo yem alamıyoruz. Hayvan sayısı azaldıkça süt fiyatlarına da yansıyacak.

1 sene sonrasını düşünemiyorum, süt, yoğurt, peynir fiyatları nasıl olacak? 1 TL süte zam koydular, yeme 20 TL koydular. Bu işin sorumlusu iktidar, buna bir çözüm bulmaları gerekiyor. 3 ay öncesine kadar 90 tane süt hayvanımız vardı, şimdi 30 tane kaldı. Günlük zarar ediyoruz. Oturduğumuz ev, arabalarımız gidecek.  Geçen sene bir kamyon yemi 40-50 bin TL’ye alırken, şimdi 160 bin TL oldu.”

1 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çalınıp hurdacıya satılan tarım makinesi bulundu

HIZLI YORUM YAP

1 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x
()
x