a

Bu destekle çiftçi traktörün kontağını açmaz

2023 yılında yapılacak tarımsal destekler ve destekleme miktarları açıklandı. Açıklanan destekler çiftçiyi mutlu etmedi.

Açıklanan desteklerin çiftçileri üretime teşvik etmekten uzak olduğunu dile getiren CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, “Geçtiğimiz yıl 14 bin lira olan gübre bu yıl 21 bin lira. Aynı şekilde mazot 23 liraydı bugün 39 lirayı çoktan aştı” dedi.

“Gübre yoksa üretici yok”

Tohumluk ürünün fiyatının en az iki katı arttığını dile getiren Karakoz, “Gelin görün ki AKP iktidarının buğday, arpa, nohut, patates, pamuk ve fındık gibi ürünler için dekar başına verdiği gübre desteği hiç değişmemiş. Geçen yıl ne ise şimdi de o, gübre yoksa kaliteli ürün yok. Gübre yoksa üretici yok” dedi.

Mazottaki desteğin dekar başına 2 lira ile 95 lira arasında yükselmesi karşısında bırakın çiftçinin tarlasını sürmesini, traktörünün kontağını bile çevirmeye yetmeyeceğini ifade eden Karakoz; “Dekar başına 8-9 litre mazot kullanan arpa, buğday, mercimek ve nohut üreticisi ya da dekar başına 21-22 litre mazot tüketen patates, pamuk ve çeltik üreticisi nasıl üretim yapacak” diye konuştu.

2023 Yılı Tarımsal Desteklemeler revize edilmeli

Karakoz, “Ülkeyi kaosa sürükleyen bu iktidar, biraz olsun bu ülke vatandaşlarını ve çiftçiyi düşünüyorsa, girdi maliyetlerini göz önüne alarak açıklanan bu 2023 Yılı Tarımsal Desteklemeleri’ni günümüz koşullarına göre revize etmeli ve çiftçimize sahip çıkmalıdır” çağrısını yaptı.

0 0 0 0 0 0
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları oku

Sıradaki haber:

Çeltik biçim ve kurutma bedelleri belirlendi

HIZLI YORUM YAP

0 0 0 0 0 0

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

0
Haberle İlgili Görüşünü Paylaş!x